Blue Flower

Wyceniarka internetowa nie jest w stanie zastąpić wiarygodnej wyceny sporządzonej przez doświadczonego rzeczoznawcę majątkowego, może stanowić jednak przydatne urządzenie, na podstawie którego będziemy w stanie poznać orientacyjną wartość posiadanego przez siebie majątku i poznać cenę, której moglibyśmy się spodziewać podczas zawierania umów kupna-sprzedaży. Wiadomo, że wyceniarka, która jest przecież narzędziem niedoskonałym, posiada oczywiste ograniczenia, może jednak mieć charakter czysto informacyjny i szacunkowy. Jak z niej jednak korzystać? Interfejs jest czytelny i przejrzysty, dlatego też nikt nie powinien mieć najmniejszego problemu z jego obsługą. Kilku krokach – zwykle w czterech lub sześciu, w zależności od rodzaju aplikacji – wykonujemy polecenia wyświetlane na ekranie. Krok pierwszy to zwykle wybranie rodzaju nieruchomości oraz jej ogólnej lokalizacji. 

Należy zatem wpisać lub wybrać z dostępnej listy miejscowość oraz ulicę czy dzielnicę, na której znajduje się określony obiekt. Krok drugi obejmuje cechy charakterystyczne dla danej nieruchomości – powierzchnię, położenie na piętrze (parter/inne rodzaje kondygnacji), rodzaj zabudowy (np.wysoki/niski blok w przypadku mieszkania), standard (wysoki/niski/średni/do remontu) oraz otoczenie (teren zagospodarowany lub też brak zagospodarowania). Wiele z wyceniarek jest aplikacjami darmowymi, może się jednak zdarzyć, że któraś z nich będzie wymagała dokonania opłaty.  Jeżeli zdecydujemy się na korzystanie z wyceniarek płatnych, zwykle będziemy zmuszeni do zaakceptowania regulaminu pojawiającego się na danej stronie internetowej. Po wykonaniu wszystkich kroków oraz wpisaniu danych na ekranie komputera wyświetli nam się wygenerowana cena. Zwykle będziemy mieli też możliwość wydrukowania raportu ze wszystkimi podanymi informacjami, z zastrzeżeniem, że wyceniarka nie jest w stanie zastąpić operatu szacunkowego sporządzanego przez profesjonalnego rzeczoznawcę. 

Czym powinniśmy się kierować podczas typowania najlepszej wyceniarki? Przede wszystkim precyzyjnością danych, które mielibyśmy podawać. Wiadomo, że im więcej danych, tym bardziej dokładna wycena, dlatego też unikajmy wyceniarek, które wymagają podania jedynie trzech czy czterech parametrów, nawet jeżeli będą płatne. Nie zawsze oznacza to, że są precyzyjne i wiarygodne.