Blue Flower

Kiedy wybieramy miejsce zamieszkania, zwracamy w pierwszej kolejności uwagę na okolicę, społeczność sąsiedzką, zieleń, odległość od placówek oświaty, infrastrukturę i dogodne połączenie komunikacyjne z centrum miasta oraz sieć punktów handlowych. Najważniejsze jest dla nas jednak bezpieczeństwo.

 Zakup mieszkania wiąże się ze stabilizacją, pewnością i spokojem. Kupując mieszkanie, wiemy, że jest ono nasze i że nikt nie pozbawi nas dachu nad głową. Jeżeli udzielono nam kredytu, minimalna rata na miesiąc zbliżona jest do ceny czynszu za całe mieszkanie w dużym i średnim mieście. Dlatego też zakup mieszkania w odpowiednim momencie jest dobrą decyzją. Im wcześniej zaczniemy spłacać mieszkanie, tym szybciej będziemy mieli ten problem z głowy. Średnie i duże miasta oferują nawet najbardziej wymyślną sprzedaż mieszkania Jelenia Góra jest jednym z nich. Znajdziemy tam deweloperów, oferujących mieszkania w przyjaznych okolicach w optymalnych cenach.

Coraz więcej młodych małżeństw decyduje się na zakup mieszkania w nowoczesnym budownictwie. Nowo powstałe kompleksy stanowią zwykle strzeżone osiedla z odpowiednią liczbą miejsc parkingowych, nowymi instalacjami oraz nowoczesnymi rozwiązaniami architektonicznymi. Deweloperzy starają się zagwarantować mieszkańcom jak najlepsze warunki mieszkaniowe. Nowe osiedla powstają w atrakcyjnych okolicach z dogodnym połączeniem komunikacyjnym z centrum. Strzeżone osiedla są nie bez powodu wybierane przez młodych ludzi. Chcą oni zapewnić maksimum bezpieczeństwa swoim dzieciom. Nowoczesne kompleksy mają odpowiednią ilość miejsc parkingowych w podziemnych lub naziemnych garażach, wyposażonych w monitoring, których brakuje w starych kamienicach. Starsze budownictwo nie jest do tego przystosowane, a na podwórzach brakuje warunków, by stworzyć z nich obszerny parking. Jeśli kamienica znajduje się w centrum miasta, bardzo trudno o miejsce parkingowe dla mieszkańców na ulicy. Jest to duży problem w czasach, w których na każdego dorosłego członka rodziny przypada jeden samochód.

Osiedla strzeżone cieszą się dużym powodzeniem wśród coraz większej liczby rodzin. Zamknięta brama z domofonem na kod oraz ochroniarzem, placem zabaw i ławkami na dziedzińcu zapewniają większe poczucie bezpieczeństwa mieszkańcom. Socjolodzy obserwują to zjawisko z pewnym niepokojem. Okazuje się bowiem, że osiedla strzeżone w znacznym stopniu przyczyniają się do segregacji społecznej i jeszcze większego pogłębienia różnić między poszczególnymi grupami. Twierdzą oni, że powstaje przepaść nie do przeskoczenia pomiędzy mieszkańcami nowych osiedli strzeżonych, a warstwami zamieszkującymi stare i nieatrakcyjne kamienice. Niektórzy socjolodzy nazywają ten proces nową gettoizacją, przy czym to warstwa bardziej zamożna próbuje się maksymalnie odseparować od reszty społeczeństwa.

Można się oczywiście zastanowić gdzie ten proces ma swoje korzenie i co jest jego bezpośrednią przyczyną. Okazuje się, że w ubiegłym wieku doszło do swoistego zmieszania się warstw społecznych. Tak zwane „gorsze” dzielnice zamieszkiwane były również przez osoby zamożniejsze. Być może dlatego właśnie dochodzi do ponownego odseparowywania się przez rodziny o lepszym statusie majątkowym od byłych rodzin robotniczych. Tak, czy inaczej chcemy, aby okolica, w której żyjemy była na tyle bezpieczna, aby nasze dzieci mogły bawić się w piaskownicy przed blokiem bez konieczności naszego nadzoru. Dlatego też nowoczesne osiedla strzeżone cieszą się sporą popularnością i coraz częściej decydujemy się na skorzystanie z oferty, jaką dają prowadzone na szeroką skalę działania deweloperów. Jeśli chodzi o sprzedaż mieszkania Jelenia Góra jest średnim miastem, w którym deweloperzy nieustannie inwestują w nowoczesne rozwiązania architektoniczne.

Bezpieczeństwo i miejsca parkingowe to nie wszystko. Starsze budownictwo wymaga konserwacji lub remontu. Wiekowe instalacje są zawodne i nie spełniają najnowszych wymogów. Dziewiętnastowieczne kamienice, mimo swojego uroku, są trudne w utrzymaniu. Remont ich elewacji wymaga sporych nakładów pieniężnych, a wspólnotę mieszkaniową nie często na niego stać. To samo zresztą tyczy się instalacji i rur. Mieszkania w starych kamienicach są dość obszerne i posiadają tak zwane wysokie stropy, przez co automatycznie zwiększona zostaje powierzchnia do ogrzania, co dodatkowo podnosi koszty. Ponadto najbardziej atrakcyjne wizualnie kamienice znajdują się w centrum miast, co wiąże się z hałasem i brakiem miejsc parkingowych dla mieszkańców. Deweloperzy oferują konkurencyjną sprzedać mieszkań Jelenia Góra jest miastem, w którym tego typu ofert nie brakuje. Nowoczesne apartamenty wciąż zyskują nabywców. Często dzieje się tak, że mieszkania są sprzedawane jeszcze zanim firma budowlana, wynajęta przez dewelopera zdoła ukończyć blok mieszkalny.

Nowe budynki, w tym osiedla strzeżone wpływają również na atrakcyjność miasta. Jest ich zdecydowanie coraz więcej i okazuje się, że mieszkania, o ile miejsce jest dogodne, zyskują sporą liczbę kupców. Fakt odseparowania się od reszty wcale nie zniechęca nabywców. Każdy chce maksymalnie zwiększyć bezpieczeństwo okolicy, w której mieszka. Osiedla strzeżone być może oddzielają mieszkańców od reszty społeczeństwa, ale umożliwia powstanie drobnej wspólnoty lokatorów.