Blue Flower

raportCoraz częściej dochodzi do nadużyć na gruncie pośrednictwa w sprawie sprzedaży i kupna nieruchomości. Jako klienci, którzy chcą znaleźć nabywcę lub właściciela gruntu, domu, mieszkania i każdego dowolnego lokalu, powinniśmy być szczególnie ostrożni. Najczęściej klienci firm pośredniczących są zmuszani subtelnymi sposobami do podpisania umowy. Jedną z takich praktyk jest nakłanianie klientów do zawarcia pisemnej umowy jako niezbędna formalność przed pokazaniem im nieruchomości. Nie jest to jednak w pełni prawidłowy i rzetelny sposób działania tego typu biur.

Agencje nieruchomości pomagają klientom w dotarciu do ofert, które spełniałyby ich najwyższe wymagania. Chodzi przede wszystkim o odpowiednią selekcję, która pozwoli zaoszczędzić zainteresowanym osobom czas i pieniądze. Takie usługi są również proponowane dla tych, którzy nie znają się na działaniu rynku nieruchomości lub nie wiedzą w jaki sposób załatwić wszelkie formalności. Pośrednicy mają więc w obowiązku wyjaśnienie swoim klientom, czym się naprawdę zajmują i jakie istnieją korzyści, które mogliby osiągnąć ze świadczonych na ich rzecz usług.

Nie jest to niezgodne z prawem, ale nadwyręża dobre imię biura. Jest to pewnego rodzaju naciąganie klientów i wykorzystywanie określonych chwytów na pozyskanie kontrahentów. Godzi zatem w dobre obyczaje tej branży. Klienci powinni czuć się bezpieczni i bez obaw pytać o rynek nieruchomości raport, ceny, lokalizację i wiele innych. Na szczęście sprawdzaniem tego typu procedur zajmuje się odpowiednia Komisja Odpowiedzialności Zawodowej, która może wszcząć postępowanie sądowe. Takie działanie pośredników szkodzi zarówno tym klientom, którzy udostępniają oferty sprzedaży, jak i kupującym. Może to bowiem utrudniać zapoznanie się z konkretną propozycją jednej strony dla drugiej. Pośrednik, jak sama nazwa wskazuje powinien pośredniczyć, a nie utrudniać dokonanie transakcji.

Jak się okazuje istnieją również poważniejsze praktyki pośredników, które są absolutnie nie do zaakceptowane w świetle prawa polskiego. Przed podpisaniem umowy należy bardzo dobrze zapoznać się z każdym paragrafem, bowiem w kontrakcie może znajdować się informacja o prowizji ze sprzedaży nieruchomości na własną rękę. Jeżeli klient danej agencji znajdzie kupca na swoją działkę, lokal lub mieszkanie, pośrednik nie powinien żądać od niego żadnej zapłaty. Takie wymaganie jest niezgodne z prawem, ale niepoinformowanym klientom taka praktyka może wydać się w porządku.

rynekWażna jest również jasna część o ochronie danych osobowych oraz tak skonstruowana umowa, aby klient nie miał wątpliwości co do warunków, jakie zostają mu postawione. Niejasne kwestie powinny być natychmiast wyjaśniane i konsultowane w miarę możliwości z radcą prawnym. Dla osób, które nie wiedzą jakie mają prawa i jak funkcjonuje rynek nieruchomości raport powinien pomóc rozeznać się w praktykach, jakie są potencjalnie niebezpieczne dla niego i jego interesów.

Należy również uważać na wszelkie hasła reklamowe, które mogą wprowadzać klientów w błąd. Wszelkie hiperbole w retoryce kampanii reklamowej agencji nieruchomości powinny być traktowane z dystansem. Większość z nich odnosi się jedynie do części ofert, jakie udostępnia biuro. Pamiętajmy jednak, że korzystając z danych usług, musimy za nie zapłacić. Nic nie jest nam oferowane za darmo. Ale tego typu wprowadzanie klienta w błąd ma miejsce w każdej niemalże branży. Nieostrożność może nas wiele kosztować, ponieważ niektórych win nie jesteśmy w stanie udowodnić. Wszystko zależy od tego, jak sformułowana jest umowa, którą podpisujemy. Niezależnie zatem od tego, czy jesteśmy sprzedawcami czy nabywcami, musimy mieć oczy szeroko otwarte.

Korzystanie z usług takich jak wycena mieszkań oferowanych przez rynek nieruchomości raport cenowy, pośrednictwo i tym podobne mają oczywiście swoje zalety. Sprzedaż domu lub mieszkania na własną rękę nie jest niemożliwa, ale bardzo trudna i skomplikowana. Pomoc w dokonaniu transakcji jest nieoceniona. Po pierwsze nie chodzi tutaj o przedmioty bagatelnej wartości, ale nie rzadko o dorobek całego życia. Musimy o tym pamiętać, angażując osoby trzecie w sprzedaż lub kupno naszych przyszłych lub przeszłych nieruchomości. Przede wszystkim powinniśmy podejść do całego procesu z zainteresowaniem i zaangażowaniem, powierzając rzetelnej agencji nieruchomości nasz dom lub mieszkanie. Musimy sprawdzić pochodzenie biura, jego opinie, jakie wystawili dotychczasowi klienci oraz notowania. Jeżeli zależy nam na sprzedaży w dobrej cenie, powinniśmy uzgodnić wszelkie podejmowane kroki z określonymi osobami. Musimy być świadomi chociaż minimum zasad rządzących obrotem nieruchomościami i przygotować się teoretycznie w sposób wystarczający przed przystąpieniem do działania. Rynek nieruchomości, raport, wysokości cen oraz zainteresowania mogą wydawać się z początku dość skomplikowane. Ale znajomość procedur jest obowiązkowa w trosce o nasze przyszłe interesy i miejsce zamieszkania nasze i naszych najbliższych. Szczególnie ciekawa okazuje się analiza rynku. Na stronie http://www.walor-nieruchomosci.pl/ znajdują się informacje, które mogą zainteresować nie tylko hobbystów w tej dziedzinie, ale także zawodowych rzeczoznawców.