Blue Flower

Ze względu na to, że współczesne poddasza nie są już tylko i wyłącznie strychami i składzikami, ale zyskały miano pełnoprawnych pomieszczeń mieszkalnych, niezbędne stało się ich właściwe doświetlanie tak, aby możliwe było maksymalne wykorzystanie ich potencjału. Każdy kto miał przyjemność mieszkania na poddaszu wie jednak doskonale, że właściwie dobrane okna są w stanie nie tylko zapewnić maksymalne rozświetlenie pokoju, ale także zagwarantować urozmaicenie wnętrza.

O tym, że okna dachowe mogą być świetną dekoracją wiedzą ich projektanci i wszyscy ci, którzy zajmują się aranżacją pomieszczeń. Wiadomo jednak, że nie każde okna nadają się do każdego wnętrza, przede wszystkim dlatego, że w pierwszej kolejności powinno uwzględniać się poszczególne parametry samego dachu. Od jego pochylenia, stanu oraz wszelkiego rodzaju skosów zależy bowiem nasz wybór. Aranżacja poddasza może dostarczyć nam wiele radości, ale i technicznych kłopotów zwłaszcza wtedy, kiedy pojawią się pewne pytania mogące przyprawić nas o ból głowy. Podczas wyposażania wnętrza niezbędne jest montowanie okien zgodnie ze stronami świata, zwłaszcza wtedy, kiedy zdecydujemy się na okna połaciowe. Okna nie tylko mogą sprawiać, że pomieszczenie będzie się szybciej wychładzać, ale także chwytać naturalne źródła ciepła, pozyskiwane bezpośrednio z energii słonecznej (zobacz więcej na stronach sklepów). Istotna jest więc powierzchnia samego okna, dlatego też powinno się dopasowywać elementy w taki sposób, aby ilość światła była optymalna i pozwalała na zachowanie dodatniego bilansu energetycznego. Najlepiej zrezygnować z okien skierowanych na północ, przede wszystkim dlatego, że światło staje się rozproszone.

Niezbędne jest także zadanie sobie pytania o optymalną ilość okien, ponieważ dystrybutorzy i producenci sugerują montowanie otworów okiennych po dwóch stronach poddasza. Korzyści są duże, głównie dlatego, że wnętrze może być oświetlane zdecydowanie dłużej, bez konieczności wykorzystywania sztucznego światła. Można oczywiście zdecydować się na dwa duże okna lub na kilka mniejszych, wszystko zależy od naszych możliwości finansowych oraz osobistych preferencji.