Blue Flower

przemysłManipulatory przemysłowe należą do czołówki najchętniej wybieranych maszyn, przede wszystkim dlatego, że ich solidna konstrukcja oraz pełna funkcjonalność pozwalają na sprawne przenoszenie ładunków z jednego miejsca na drugie. Transport bliski jest dzisiaj wyjątkowo popularny, dlatego też niezbędne stało się wprowadzenie udoskonaleń pozwalających na działanie efektywniejsze i bardziej bezpieczne dla operatorów. Manipulatory służą do transportowania przedmiotów za pośrednictwem funkcji podciśnieniowej, dlatego też zazwyczaj niezbędne jest zastosowanie dodatkowych akcesoriów w postaci przyssawek i chwytaków, w pełni dostosowanych do kształtu czy powierzchni przenoszonego załadunku. Dzięki temu maszyna może działać z zegarmistrzowską precyzją i skracać czas poszczególnych cykli pracy na konkretnym stanowisku.

Manipulatory zasilane są elektryczną pompą próżniową przysysającą przedmiot do powierzchni podnoszącej, przez co całość realizowana jest pewnie i sprawnie, co nie pozostaje bez znaczenia jeżeli weźmie się pod uwagę obecność wielu przedmiotów o kruchej czy nietypowej konstrukcji. Ze względu na to, że w przestrzeni przemysłowej może pojawić się problem z odgórnym zasilaniem, wiele manipulatorów, takich jak na przykład manipulator Dalmec, wyposaża się w automatyczne rozwiązania, pozwalające zachować przenoszony załadunek w stabilnej pozycji nawet wtedy, kiedy pojawi się problem z zachowaniem ciągłości zasilania. Troska o bezpieczeństwo ludzi i przedmiotów jest dzisiaj absolutną podstawą wielu linii produkcyjnych, dlatego też wszelkiego rodzaju maszyny i urządzenia cieszą coraz niższą awaryjnością i coraz wyższą stabilnością działania. Najprościej można więc powiedzieć, że przeciętny manipulator służy do tego, aby w sposób pewny i sprawny podnosić ładunek – na przykład ciężkie opakowanie – a następnie przenieść go w docelowe miejsce i bezpiecznie postawić tam, gdzie trzeba. Wykonywanie tych czynności przez pojedynczą osobę mogłoby być nie tylko nieefektywne, ale i niebezpieczne z punktu widzenia przeciążeń, dlatego też maszyny, które działają cały czas w takim samym tempie i nie ulegają zmęczeniu, stają się bezcennymi nabytkami w wielu przedsiębiorstwach. Zasada podnoszenia przedmiotów opiera się zwykle na jego wyporze przez ciśnienie atmosferyczne, dlatego też w konstrukcji manipulatora konieczne jest zamontowanie przyssawek, rur podnoszących oraz pomp próżniowych, bez których działanie urządzenia nie byłoby możliwe. Dzięki przyssawkom docelowy przedmiot przyczepiany jest do maszyny, a następnie podnoszony dzięki wytworzeniu się zamkniętego układu pneumatycznego.

Żeby ten mógł jednak powstać niezbędne jest precyzyjne dopasowanie przyssawki do powierzchni przedmiotu, co zmusza do zaopatrzenia się w szereg produktów dodatkowych, poszerzających zakres działania dowolnego manipulatora. Współcześnie nie ma z tym jednak większych problemów głównie za sprawą prężnie rozwijających się przedsiębiorstw produkcyjnych, dzięki którym wyposażanie magazynów i hal w przedsiębiorstwach staje się bardziej efektywne. W przypadku większości producentów manipulatory produkowane są w sposób jednostkowy, a zatem na specjalne zamówienie konkretnej firmy. Każde przedsiębiorstwo posiada zupełni inną infrastrukturę, inaczej skonstruowane stanowiska pracy i zajmuje się innego typu działalnością, trudno więc zakładać, że możliwe byłoby precyzyjne działanie manipulatora, który posiadałby uniwersalną konstrukcję. A precyzja jest wyjątkowo ważna w przypadku niemal wszystkich przedsiębiorców. Na bezpośredni kontakt z firmami stawia wspomniana już wcześniej firma Dalmec, dokładająca starań, aby wymiana informacji z przyszłymi użytkownikami była maksymalnie płynna i precyzyjna. Im większa wiedza, tym lepiej, nic więc dziwnego, że manipulator Dalmec to obecnie ekwiwalent solidności i niezawodności w działaniu. Konkurencja na rynku jest jednak ogromna, na co wskazuje coraz częstsze wykorzystywanie najnowszych rozwiązań technologicznych, przeprowadzanie testów i wprowadzanie patentów będących odpowiedziami producentów i konstruktorów na zapytania rynkowe.

obrotowa tarczaManipulatory przemysłowe umożliwiają płynne i precyzyjne transportowanie poszczególnych elementów nieosiągalnych dla innych maszyn, przede wszystkim dlatego, że w przeciwieństwie do mniej doskonałych elementów pozwalają na precyzyjne operowanie i pozycjonowanie załadunków o każdych – nawet najbardziej delikatnych cy nietypowych kształtach. Operatorzy mają więc możliwość działania z zegarmistrzowską precyzją podnosząc, przenosząc i opuszczając przedmioty dokładnie tak, jak będą tego oczekiwać. Choć gabaryty manipulatorów mogą kojarzyć się z maszynami niezgrabnymi i trudnymi w obsłudze, w praktyce okazują się być idealne wtedy, kiedy niezbędne staje się łagodne i płynne transportowanie produktów z punktu A do punktu B. Dodatkową zaletą jest niewątpliwie także to, że – w przeciwieństwie do wciągarek – są bezpieczniejsze i bardziej ergonomiczne w użyciu, głównie za sprawą zintegrowanego systemu sterowania z chwytakiem. Operatorzy zwolnieni są zatem z dodatkowego angażowania się w poszukiwanie sterowników do suwnic czy wciągarek, co mogłoby spowalniać czas pracy i wpływać na powstawanie możliwości popełnienia jakiegokolwiek błędu w pracy. Współcześnie dostępnych jest wiele urządzeń dźwigowych, manipulatory przemysłowe różnią się jednak indywidualnie ustalonym sposobem operowania załadunkami.

Maszyna posiada możliwość równoważenia ciężaru podnoszonego przedmiotu i robi dokładnie to, czego oczekuje od niej operator, głównie dlatego, że może on kierować ładunkiem w sposób bezpośredni lub pośredni – za pośrednictwem specjalnej rękojeści. Jeżeli doda się do tego obecność obrotowego lub odchylanego chwytaka, uzyskuje się urządzenie dające nieograniczone możliwości manipulacyjne. Trudno się więc dziwić, ze tego typu rozwiązania technologiczne cieszą się obecnie ogromną popularnością i stają się podstawą funkcjonowania coraz większej liczby zakładów wytwórczych czy magazynów. W sprzedaży znaleźć można opcję konstruowania rozmaitych manipulatorów, ich działanie jest więc jednostkowe i całkowicie indywidualne, precyzyjnie wpisujące się w zastaną infrastrukturę.