Blue Flower

Istotą wszelkich urządzeń pneumatycznych jest specjalny mechanizm silnika, którego praca opiera się na energii sprężonego powietrza. Umożliwia ona dwa rodzaje ruchu: obrotowy (np. klucz pneumatyczny, wiertarka pneumatyczna) oraz postępowy. Ciśnienie sprężonego powietrza, potrzebnego do pracy urządzeń pneumatycznych, ma wyższą wartość niż ciśnienia atmosferycznego. Sprężone powietrze jest ono szeroko stosowane we wszelkich gałęziach przemysłu. Do pracy różnego typu urządzeń najczęściej stosuje się elektryczność, gaz ziemny i wodę. Sprężone powietrze występuje na czwartym miejscu pod względem zastosowania energii. Jest dość drogim medium, ale efektywnym i bezpiecznym dla środowiska.

Sprężone powietrze wykorzystuje się zarówno w pojazdach z silnikami pneumatycznymi, jak i do napełnia różnego rodzaju butli z powietrzem (w straży pożarnej, dla butli do nurkowania, do markerów paintballowych itp.). Stosowane jest również do czyszczenia drobnych części i skomplikowanych mechanizmów, w przypadku których nie można użyć wody. Wykorzystuje się je w różnego rodzaju systemach hamulcowych i rozruchowych oraz bardzo powszechnie do zasilania narzędzi pneumatycznych (np. klucz pneumatyczny, młot pneumatyczny itp.).

Wkrętarka pneumatyczna jest urządzeniem o różnej wielkości i zastosowaniu, zasilanym sprężonym powietrzem. Wkrętarki pneumatyczne są bardzo solidne, posiadają szerokie zastosowanie i nie zajmują wiele miejsca. Ich zaletą jest również stosunkowo niska waga, w porównaniu z wkrętarkami elektrycznymi.

Wiertarka pneumatyczna ma równie szerokie zastosowanie i charakteryzuje się wysoką wytrzymałością. Wyróżniamy wiertarki pneumatyczne szybkoobrotowe i wolnoobrotowe. Mogą mieć one do wyboru jeden lub kilka kierunków obrotu. W porównaniu z wiertarkami elektrycznymi posiadają mniejsza konstrukcję oraz niższą wagę, ale przy tym są niezwykle wydajne i mocne.

Istnieją również na rynku wiertarko-wkrętarki pneumatyczne, które tak samo jak elektronarzędzia, posiadają wiele trybów i szerokie zastosowanie w pracach remontowo budowlanych i montażowych. Różnią się oczywiście mechanizmem silnika i większą wydajnością. Praca urządzeń pneumatycznych pozwala zaoszczędzić wiele energii. Są on przyjazne dla środowiska i użytkownika.

Szlifierki pneumatyczne są zwykle bardzo łatwe w obsłudze i nie wymagają wieloletniego doświadczenia ani wprawy. Posiadają wysokiej jakości obudowę i kompaktową konstrukcję, dzięki czemu praca, za ich pomocą jest jeszcze bardziej komfortowa. Szlifierki pneumatyczne posiadają zwykle przedni wylot powietrza. Najczęściej stosowanymi szlifierkami pneumatycznymi są szlifierki oscylacyjne oraz kątowe.

Młotki pneumatyczne stosowane są do usuwania grubych warstw zanieczyszczeń i różnego rodzaju osadów (np. rdzy, kamienia itp.) ze stalowych konstrukcji. Tego typu urządzenie wyposażone jest w liczne igły, które umożliwiają obróbkę każdej powierzchni. Istnieje kilka rodzajów młotków pneumatycznych np. pistoletowe, palcowe i igłowe.

Spośród narzędzi pneumatycznych wyróżniamy również nitownice pneumatyczne, o lekkiej konstrukcji, służące do nitowania. Wyposażone są one w pojemnik na odpad, powstający w czasie pracy. Tak jak w przypadku innych urządzeń pneumatycznych, nitownice zasilane sprężonym powietrzem są lżejsze i poręczniejsze, co zdecydowanie wpływa na komfort pracy.

Piły pneumatyczne cieszą się uznaniem ze względu na duży komfort użytkowania. Dzięki niskiej wadze i kompaktowej konstrukcji doskonale sprawdzają się w pracy nawet w najcięższych warunkach. Są o wiele bardziej wydajne i skuteczne niż elektronarzędzia. Gwarantują większe bezpieczeństwo pracy i oszczędność energii. O bezpieczeństwie i wykorzystaniu narzędzi przeczytasz więcej na http://a-b.com.pl/.

Klucz pneumatyczny jest urządzeniem, stosowanym do montażu i demontażu śrub, napędzanym przez sprężone powietrze. Jest wykorzystywany najczęściej w warsztatach samochodowych. Ma bardzo szerokie zastosowanie, dzięki wymiennym końcówkom, dostosowanym do wielkości mocowania. Warto zwrócić uwagę na jego siłę i mechanizm. Dobrej jakości narzędzie powinien być idealnie wyważony oraz odznaczać się odpowiednim stosunkiem masy do mocy pracy. Ważna jest również konstrukcja urządzenia oraz waga. Klucz pneumatyczny powinien mieć wysoce odporną na uderzenia i otarcia obudowę. Przy wyborze tego typu narzędzia, należy wziąć pod uwagę wielkość mocowania końcówek. Najlepiej wybrać standardowy. Warto sprawdzić przed zakupem zakres obrotów klucza pneumatycznego. Do specjalnego zastosowania poleca się klucz pneumatyczny kątowy.

Do narzędzi pneumatycznych konieczne jest jednak posiadanie sprężarki lub kompresora. Negatywną stroną tego typu narzędzi jest bardzo wysoka cena, ale posiadają one zdecydowanie lepszą wytrzymałość oraz moc obrotową. Walorem urządzeń pneumatycznych jest również ich kompaktowa konstrukcja. Są bardziej poręczne i łatwiejsze w obsłudze. Pozwalają zaoszczędzić wiele energii i czasu. Nie wymagają nieustannego doładowywania akumulatorów, czy pracy ograniczonej długością kabla. Wszelkie narzędzia typu młotek, czy klucz pneumatyczny, napędzane sprężonym powietrzem są profesjonalnym wyposażeniem różnego rodzaju warsztatów pracy.