Blue Flower

aranżacja w jasnych barwachNie każdy z nas może pochwalić się idealnym mieszkaniem, w którym zmieściłoby się wszystko na co mielibyśmy ochotę, dlatego też coraz częściej zaczęliśmy zwracać uwagę na zagadnienia ergonomii, które pozwoliłyby nam na skuteczne zarządzanie przestrzenią. Ze względu na to, że nie zawsze remonty są tym, na co czekamy z utęsknieniem, w wielu większych i mniejszych miejscowościach zaczęły powstawać profesjonalne biura zajmujące się aranżacją i architekturą wnętrz. To, co jeszcze do niedawna postrzegane było wyłącznie jako przywilej największych gwiazd kina i estrady, dzisiaj jest na wyciągnięcie ręki i pozwala nam na wejście w posiadanie mieszkania o jakim zawsze marzyliśmy.

Oczywiście nie zawsze posiadamy odpowiednie zasoby finansowe, które pozwoliłyby nam na zaaranżowanie mieszkania czy domu od podstaw, jednak warto skusić się na współpracę z profesjonalistą w przypadku kiedy zależy nam na remoncie łazienki albo kuchni. Ze względu na to, że są to pomieszczenia, które wymagają znakomitej koordynacji i połączenia w spójną całość estetyki i funkcjonalności, niezbędne jest takie stworzenie ciągów mebli i urządzeń, aby możliwe było wykonywanie konkretnych czynności w sposób sprawny i wygodny. Pomieszczenia funkcyjne są akurat na tyle niewdzięczne do samodzielnego urządzania, że muszą wpasowywać się w gust i oczekiwania wszystkich mieszkańców lokalu, zwłaszcza, że odpowiednie umiejscowienie szafek oraz wyposażenie łazienki albo kuchni w solidny sprzęt musi pokrywać się ze stylem życia mieszkańców. Inaczej bowiem będą prezentować się pomieszczenia zajmowane przez wielopokoleniową rodzinę, a inaczej przez dynamiczną młodą osobę, która zdecydowaną większość swojego czasu spędza poza domem. W zależności więc od potrzeb i indywidualnych preferencji profesjonalista jest w stanie zaplanować i zaprojektować takie wnętrze, które maksymalnie spełniałoby oczekiwania zleceniodawców. Oczywiście do projektanta można zgłosić się także wtedy, kiedy zależy nam wyłącznie na koncepcji i projekcie, ponieważ chęć współpracy nie musi od razu wiązać się z koniecznością korzystania z pełnej usługi. Zwykle biura architektoniczne chętnie podejmują się wykreowania docelowego szkicu, na podstawie którego bylibyśmy w stanie samodzielnie dobrać materiały i ustawić wszystkie niezbędne sprzęty.

pomarańczowa kanapaChociaż może nam się wydawać, że takie działanie jest całkowicie nieopłacalne i stanowi ekwiwalent wielkomiejskiego kaprysu, w rzeczywistości może się okazać, że pozwala to na zaoszczędzenie większej sumy pieniędzy. Wiadomo oczywiście, że zespołowi projektantów trzeba będzie zapłacić za poświęcony nam czas i wiedzę, którą dysponują, niemniej jednak samodzielne dosztukowywanie materiałów wykończeniowych, wyjazdy w celu znalezienia odpowiednich mebli oraz męczenie się z dostosowaniem wnętrz do zakupionych elementów zwykle nie pozwala nam na zachowanie ustalonego budżetu. Zatrudniając projektanta i oferując mu konkretny budżet sprawiamy, że organizuje on przestrzeń w taki sposób, aby działać jak najekonomiczniej. Korzystny może być także fakt, że wiele biur projektowych posiada swoich stałych współpracowników i firmy zajmujące się dystrybucją sprzętu, dzięki czemu możemy liczyć na nieco niższe koszty zakupu mebli czy elementów dekoracyjnych. Jeżeli ktokolwiek obawia się, że architekt będzie działał na własną rękę tworząc awangardowe aranżacje, które nijak nie będą pasować do naszego stylu życia, powinien wiedzieć, że podstawą współpracy jest rozmowa. Podobnie jak architekt Mocca Studio, każdy inny profesjonalista nie odda do użytku pomieszczeń, z których właściciel jest niezadowolony, albo w których będzie się źle czuł. Przestrzeń wirtualna pozwala nam dzisiaj na samodzielne bawienie się w stylistę wnętrz, jednak jest to opcja zalecana wyłącznie tym osobom, które posiadają konkretną wizję sypialni czy salonu oraz mają czas, który byłyby w stanie przeznaczyć na dopasowywanie do siebie poszczególnych elementów. W przypadku łazienek i kuchni sprawa może być nieco ułatwiona, ponieważ obecnie praktycznie każde większe centrum budowlane posiada w swoim zespole architektów i stylistów, którzy na bieżąco pomagają klientom w selekcji dostępnych propozycji i na podstawie danych zebranych przez klientów przenoszą pomysły na program graficzny.

Mając świadomość tego, jak chcemy, żeby w ostateczności prezentowało się wybrane przez nas pomieszczenie, automatycznie skracamy czas remontu i lepiej kontrolujemy wydatki. Niezbędne jest jednak wcześniejsze przejrzenie portfolio wybranego przez nas architekta, ponieważ może się okazać, że styl jego pracy nie będzie zgodny z naszymi oczekiwaniami. Trudno też zakładać, że współpraca będzie układać się doskonale, kiedy dobrze wiemy czego oczekujemy lub też nasz budżet pozwala jedynie na zakup podstawowych materiałów. W takich przypadkach warto jednak zasięgnąć porady eksperta i spróbować stworzyć szkic całości, na podstawie której możliwe byłoby samodzielne wyposażenie i wykończenie przestrzeni lub też wstrzymać się nieco z remontem, pozwalając sobie na zgromadzenie większych zasobów finansowych.